Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

Zespół Pieśni i Tańca z Nagrodą Starosty Powiatu Myślenickiego w Dziedzinie Kultury

24 czerwca reprezentacja Zespołu Pieśni i Tańca „Dobczyce” odebrała Nagrodę Starosty Powiatu Myślenickiego w Dziedzinie Kultury. To prestiżowe wyróżnienie było uhonorowaniem wieloletniej działalności kulturalnej Zespołu.

Galeria zdjęć z wręczenia nagród

Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” powstał w roku 2000 przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach. Pomysłodawcą jego założenia był ówczesny dyrektor domu kultury, pan Leszek Pniaczek. Choreografem zespołu została pani Maria Bobowska, na której barkach spoczęło przygotowanie grupy do pierwszych publicznych występów. Po niej funkcję tę przejęły kolejno panie Barbara Chęcińska (od 2001 r.) i Emilia Dziewońska (od 2002 r.). W początkowym okresie próby chóru i kapeli prowadzili Piotr Suchta, Józef Maniecki i Andrzej Topa. Piotr Suchta i Józef Maniecki napisali także pierwsze aranże.

W roku 2006 współpracę z Zespołem podjął pan Adrian Kulik –  dyplomowany instruktor tańca, który od tamtego czasu do chwili obecnej jest choreografem i kierownikiem Zespołu. W roku 2009 do kadry dołączyła pani  Magdalena Irzyk – akompaniator (do roku 2012), w roku 2013 pani Beata Czajka – Rolińska, instruktor wokalny, wokalistka, pedagog , absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, a w roku 2015 pani Paulina Karp – kierownik kapeli, akordeonistka, aranżer, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie.

W pierwszym składzie Zespołu Pieśni i Tańca „Dobczyce” znaleźli się tancerze (młodzież) oraz chór i kapela (osoby dorosłe). Dzisiejszy ZPiT – to kilkudziesięcioosobowa grupa taneczno-wokalna oraz kapela ludowa, złożone w przeważającej części z dzieci i młodzieży. Wśród członków Zespołu znajdują się także osoby dorosłe.

ZPiT „Dobczyce” w swoim repertuarze posiada polskie tańce narodowe, takie jak: Polonez, Mazur, Kujawiak, Oberek, Krakowiak, suity taneczno – wokalne (suita lubelska, suita kurpiowska, suita śląska, suita rzeszowska) oraz melodie i pieśni ludowe.

Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” koncertuje w kraju i poza jego granicami, bierze udział w najważniejszych turniejach i imprezach tanecznych w Polsce, zdobywając medale i najwyższe miejsca na podiach. Część par posiada klasę mistrzowską  A oraz wiele prestiżowych tytułów i nagród.

ZPiT „Dobczyce” reprezentował  Królewskie Miasto Dobczyce podczas  międzynarodowych festiwali folklorystycznych zorganizowanych w Polsce (Olsztyn, Ostróda, Kraków, Myślenice, Dobczyce) oraz poza granicami kraju (Serbia, Słowacja, Niemcy, Hiszpania, Portugalia).

Członkowie Zespołu ciągle doskonalą swoje umiejętności podczas zajęć, warsztatów i zgrupowań prowadzonych przez wybitnych artystów, choreografów, wokalistów i aktorów.

Kierownik Zespołu i najbardziej utytułowani tancerze otrzymali Nagrody Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce oraz Nagrody Starosty Powiatu Myślenickiego w dziedzinie kultury i sportu.

Skip to content