Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

Plakat z listą zajęć, na które prowadzone są zapisy na rok 2022 na 2023. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze do Kapeli ZPiT Dobczyce, z motywem skrzypaczki w stroju ludowym na tle miasta. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze do ZPiT Dobczyce, z motywem tancerki w stroju ludowym na tle miasta. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze do sekcji baletowej, z motywem baletnicy. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze do Big Bandu Dobczyce, z motywem saksofonu. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze do sekcji hip hopu, z motywem tancerza. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze do sekcji gimnastyki sportowej, z motywem młodego gimnastyka. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze do Zespołu Intox, z motywem tancerki. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze do Orkiestry Dętej Dobczyce,, z motywem saksofonu. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze do sekcji gimnastyki korekcyjnej, z motywem ćwiczących dzieci. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze na zajęcia plastyczne, z motywem kolorowych kredek. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze na zajęcia K-POP Dance, z motywem tancerki. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze na zajęcia Latino Solo, z motywem tancerki. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze do Orkiestry Dętej Dobczyce, z motywem saksofonu. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze na zajęcia Sekcji Wokalnej "Muzopozytywni" z motywem mikrofonui. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze na zajęcia z tańca nowoczesnego, z motywem tancerzy. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze na zajęcia K-POP Dance, z motywem tancerzy. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze na warsztaty teatralne, z motywem sceny i masek Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze na zajęcia umuzykalniające, z motywem dzieci grających na instrumentach. Więcej informacji w tekście.

Newsletter

Ostatnie wpisy

Facebook
BIP

Zespół Pieśni i Tańca z Nagrodą Starosty Powiatu Myślenickiego w Dziedzinie Kultury

24 czerwca reprezentacja Zespołu Pieśni i Tańca „Dobczyce” odebrała Nagrodę Starosty Powiatu Myślenickiego w Dziedzinie Kultury. To prestiżowe wyróżnienie było uhonorowaniem wieloletniej działalności kulturalnej Zespołu.

Galeria zdjęć z wręczenia nagród

Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” powstał w roku 2000 przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach. Pomysłodawcą jego założenia był ówczesny dyrektor domu kultury, pan Leszek Pniaczek. Choreografem zespołu została pani Maria Bobowska, na której barkach spoczęło przygotowanie grupy do pierwszych publicznych występów. Po niej funkcję tę przejęły kolejno panie Barbara Chęcińska (od 2001 r.) i Emilia Dziewońska (od 2002 r.). W początkowym okresie próby chóru i kapeli prowadzili Piotr Suchta, Józef Maniecki i Andrzej Topa. Piotr Suchta i Józef Maniecki napisali także pierwsze aranże.

W roku 2006 współpracę z Zespołem podjął pan Adrian Kulik –  dyplomowany instruktor tańca, który od tamtego czasu do chwili obecnej jest choreografem i kierownikiem Zespołu. W roku 2009 do kadry dołączyła pani  Magdalena Irzyk – akompaniator (do roku 2012), w roku 2013 pani Beata Czajka – Rolińska, instruktor wokalny, wokalistka, pedagog , absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, a w roku 2015 pani Paulina Karp – kierownik kapeli, akordeonistka, aranżer, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie.

W pierwszym składzie Zespołu Pieśni i Tańca „Dobczyce” znaleźli się tancerze (młodzież) oraz chór i kapela (osoby dorosłe). Dzisiejszy ZPiT – to kilkudziesięcioosobowa grupa taneczno-wokalna oraz kapela ludowa, złożone w przeważającej części z dzieci i młodzieży. Wśród członków Zespołu znajdują się także osoby dorosłe.

ZPiT „Dobczyce” w swoim repertuarze posiada polskie tańce narodowe, takie jak: Polonez, Mazur, Kujawiak, Oberek, Krakowiak, suity taneczno – wokalne (suita lubelska, suita kurpiowska, suita śląska, suita rzeszowska) oraz melodie i pieśni ludowe.

Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” koncertuje w kraju i poza jego granicami, bierze udział w najważniejszych turniejach i imprezach tanecznych w Polsce, zdobywając medale i najwyższe miejsca na podiach. Część par posiada klasę mistrzowską  A oraz wiele prestiżowych tytułów i nagród.

ZPiT „Dobczyce” reprezentował  Królewskie Miasto Dobczyce podczas  międzynarodowych festiwali folklorystycznych zorganizowanych w Polsce (Olsztyn, Ostróda, Kraków, Myślenice, Dobczyce) oraz poza granicami kraju (Serbia, Słowacja, Niemcy, Hiszpania, Portugalia).

Członkowie Zespołu ciągle doskonalą swoje umiejętności podczas zajęć, warsztatów i zgrupowań prowadzonych przez wybitnych artystów, choreografów, wokalistów i aktorów.

Kierownik Zespołu i najbardziej utytułowani tancerze otrzymali Nagrody Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce oraz Nagrody Starosty Powiatu Myślenickiego w dziedzinie kultury i sportu.

Skip to content