Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

Grupa O!Teatr ponownie odwiedzi Dobczyce

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach serdecznie zaprasza wszystkie dzieci na teatrzyk lalkowy „Bajka o gajowym Chrobotku”, w wykonaniu Grupy O! Teatr”. Spektakl odbędzie się 02 sierpnia 2022 roku, o godzinie 10:00 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach, przy ul. Szkolnej 43 (czas trwania ok 50 minut).

Spektakl adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym (4+) oraz wczesnoszkolnym (I-II klasa ). Bilety w cenie 10 zł, do nabycia bezpośrednio przed spektaklem, od godziny 09:30. Rezerwacja biletów grupowych, tel., tel. 533 990 660 lub 12 27 16 757.

Spektakl „Król Maciuś”, który został wystawiony zimą tego roku, wywołał salwy śmiechu na twarzach widzów i gromkie brawa. Mamy nadzieję, że „Bajka o gajowym Chrobotku” spotka się z równie pozytywnym odzewem małych odbiorców kultury.

W czasie sierpniowego spektaklu dzieci poznają Chrobotka, bohatera bajki Vaclava Ctvrtek’a. Ten dobry gajowy nauczy je jak zachowywać się w lesie. Gajowy zawsze staje w obronie zwierząt, za co niestety przyjdzie mu stracić las, którym się opiekuje. Krecik Kamratek i rusałka Józefka staną po jego stronie i mu pomogą. Myśliwy Krępak zrobi jednak wszystko by do tego nie dopuścić. Przedstawienie uczy, że nie warto się kłócić, a wykorzystując innych możemy tylko stracić przyjaciół. W spektaklu dzieci poznają lalki typu muppet.

Postacie: gajowy Chrobotek, myśliwy Krępak, rusałka Józefka, wodnik Barbara, krecik Kamratek, pies Herszcik, miś Gromobur, królik Szastaj.

O artystach:

RODOWÓD KOMEDIOWY: Grupa O! Teatr to jedyny projekt w Polsce, który łączy elementy komediowo-kabaretowe z lalkowym teatrem dla dzieci. Grupa wywodzi się z krakowskiego środowiska artystyczno-kabaretowego, co wpłynęło na wypracowanie własnego charakterystycznego stylu i metody aktorskiej. Komizm przedstawień nie jest banalny, co pokazują zarówno reakcje dzieci jak i dorosłych.

INTERAKCJA: Poprzez śmiech, emocje i różne zabiegi interaktywne Grupa wciąga małego widza w wir scenicznych wydarzeń. Nie jest on tylko biernym obserwatorem, ale wpływa też na losy bohaterów spektakli. Każda interakcja ma sens i cel. Często opiera się na ćwiczeniach aktorskich, które uczą dzieci kreatywnego i abstrakcyjnego myślenia.

IMPROWIZACJA: Dziecięca publiczność to nieprzewidywalna publiczność. Grupa chętnie korzysta z naturalnych reakcji dzieci by wzbogacić przedstawienie. Dzięki temu każde jest wyjątkowe.

WARTOŚCI I ZASADY: Tematykę przedstawień Grupa O! Teatr opiera na rodzimych i zagranicznych mistrzach dziecięcej literatury oraz klasycznych tekstach, które adaptuje w treści dopasowane do wieku widza. Tworzymy autorskie scenariusze, które w nowym świetle pokazują dawne, zapomniane opowieści. Poprzez zabawę przekazywane wartości i zasady, którymi mały człowiek powinien kierować się w życiu.

FORMA WIZUALNA: Scenografia to często element, który w teatrach objazdowych schodzi na dalszy plan. Dla artystów Grupy „O Teatr” kształtowanie wrażliwości estetycznej dzieci jest bardzo ważne. Scenografia nie jest tylko tłem, a równoprawnym środkiem wyrazu.

LALKI: W czasie przedstawienia, między widzem, a animowaną lalką powstaje zdumiewająca reakcja. Wypływa ona z relacji aktor-lalka. Ten martwy przedmiot w rękach animatora ożywa, nabiera cech i osobowości, staje się partnerem dialogu…reszty dopełnia już wyobraźnia dziecka.

Plakat "Bajki o gajowym Chrobotku", na głównym planie postacie bajkowe. Kolorystyka w ciepłych tonacjach. Więcej informacji w tekście.
Fragment plakatu spektaku Bajka o gajowym Chrobotku, z motywem postaci bajkowych. Więcej informacji w tekście.
Skip to content