Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

Grupy Kolędnicze

 

„Szopka z Lalkami” powstała w 1974r i od ponad 40 lat kultywuje zanikające tradycje kolędnicze regionu. Jej kierownikiem i jednym z pierwszych założycieli jest pan Stanisław Żuławiński. Grupa w okresie Bożego Narodzenia, z zabytkową szopką odwiedza mieszkańców Dobczyc. Występy „Szopki z Lalkami” oparte są na tradycyjnych tekstach i melodiach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Nie brakuje w nich mało znanych kolęd, pastorałek i okolędowań.

„Szopka z Lalkami” z powodzeniem promuje gminę i województwo na małopolskich i ogólnopolskich przeglądach grup kolędniczych, m.in. w Chrzanowie i w Bukowinie Tatrzańskiej. Co roku bierze także udział w Korowodzie Kolędniczym, organizowanym przez Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” w Krakowie oraz w Orszaku Trzech Króli.

Zespół otrzymał także szereg prestiżowych nagród: m.in. jedną Brązową, dwie Srebrne i dwie „Złote Spinki” w Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej oraz odznakę Ministra Kultury – „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za przypadające na 2009 rok 35-lecie pracy twórczej.

 

Młodzieżowa grupa kolędnicza „Pasterze” z Dobczyc działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach od 2008 roku. Grupa powstała z inicjatywy państwa Elżbiety i Stanisława Żuławińskich, którzy są nie tylko jej założycielami, ale i opiekunami.

Od samego początku zapał i werwa młodych artystów przekładały się na sukcesy przez nich zdobywane. Chłopcy mają na swoim koncie udział w powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach grup kolędniczych w Myślenicach, Podegrodziu czy Chrzanowie. Największym sukcesem grupy było zdobycie 3 miejsce w kategorii zespołów młodzieżowych w XV Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie”, które odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu, w dniach 28-29 stycznia 2012r.

 

 

Dziecięca Grupa Kolędnicza „Z Maryjką” założona została przez Państwa Elżbietę i Stanisława Żuławińskich w 2014 roku. Ideą powstania grupy było kultywowanie zanikających tradycji kolędniczych wśród najmłodszych mieszkańców Gminy.

Grupa zadebiutowała w styczniu 2015r, podczas Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych „Hej! Kolęda, Kolęda…”.

Skip to content