Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

Kółko plastyczne

P1500258

 

Zajęcia kółka plastycznego prowadzone są w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach od 2001 roku i od samego początku cieszą się niezmienną popularnością. Adresowane są głównie do dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat) oraz szkolnym (szkoła podstawowa ).
Przez pierwsze 11 lat instruktorką kółka była pani Maria Grzybek Kosior. W 2012 roku do obsady instruktorskiej dołączyły panie Paulina Steliga i Lucyna Sławińska Targosz.
Celem zajęć plastycznych jest rozwijanie kreatywności i talentu plastycznego wśród dzieci, kształtowanie postaw twórczych, uwrażliwianie na formę, kolor, kształt, a także pobudzanie do uczestnictwa w sztuce poprzez wpajanie poczucia piękna i estetyki. Podczas zajęć dzieci rozwijają swoje zainteresowania, przygotowują się do udziału w konkursach, poznają i łączą różne techniki plastyczne, takie jak:

– rysunek (m.in. kredkami, ołówkami, pisakami, węglem)
– malarstwo klasyczne (m.in. farby akwarelowe, plakatowe, akrylowe, tempery)
– malarstwo na szkle
– decoupage
– proste formy graficzne
– origami
– kolaż, wydzieranka,
– rzeźba
– lepienie z gliny
– lepienie z plasteliny, modeliny, masy papierowej, masy solnej
– tworzenie form przestrzennych (sznurek, papier, drut, karton i inne)
– techniki łączone

 

Koszt udziału w zajęciach:

32 zł / miesiąc – grupa młodsza

40 zł / miesiąc – grupa starsza

 

Paulina Steliga – Gryglaszewska – artysta-malarz, absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Leszka Misiaka; uczestniczka międzynarodowych plenerów malarskich i biennali (m.in. „Florence <> Watercolor Campus”, Międzynarodowe Biennale Malarstwa w Turynie), a także licznych wystaw w kraju i zagranicą; od listopada 2009 roku instruktorka zajęć plastycznych w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach (filia Nowa Wieś)

 

Lucyna Sławińska – Targosz –  artysta – plastyk, absolwentka studiów wyższych, dyplomowana nauczycielka sztuki z 19-letnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą; uczestniczka i organizatorka licznych wystaw; członek Stowarzyszenia Wspierania Kultury „Charstek”

 

 

 

Uczestnicy zajęć kółka plastycznego mogą poszczycić się licznymi osiągnięciami w konkursach plastycznych, o szczeblu lokalnym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym.

Do najważniejszych należą:

2018

Zdobycie II miejsca przez Justynę Sendor w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Moja Kartka Walentynkowa”, zorganizowanym przez Dom Kultury „Zameczek”

Zdobycie I miejsca przez Nikolę Braś, II miejsca przez Justynę Sendor, II miejsca przez Aleksandrę Mazur, III miejsca przez Amelię Wojtasińską, III miejsca przez Aurelię Jamkę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Jakie jest moje kimono?”, zorganizowanym przez Muzeum Sztuki i Techniki Manggha w Krakowie

2017

Zdobycie Wyróżnienia przez Annę Pudlik, II miejsca przez Antoninę Kiejko II miejsca, przez Zuzannę Kiejko w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Folklor w duszy gra.” Pejzaż inspirowany wzorami z folkloru

Zdobycie II miejsca przez Zuzannę Węgrzyn w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Moja Kartka Walentynkowa”, zorganizowanym przez Dom Kultury „Zameczek”

Zdobycie Wyróżnienia przez Annę Reszkę w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Przyroda w kolorach – świat wielkich i małych kotów, zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie

2016

Zdobycie Wyróżnienia przez Kacpra Zająca w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Pieski w kreski” zorganizowanym przez CK AGORA, Wrocław

Zdobycie I miejsca przez Blankę Krupę oraz Daniela Zająca  oraz III miejsca przez Joannę Pudlik w Gminnym Konkursie Plastycznym „Namaluj Wiersz”

Zdobycie Nagrody Głównej przez Daniela Zająca oraz Wyróżnienia przez Natalię Wójcik w Gminnym Konkursie Plastycznym” Ozdoba Wielkanocnego Stołu

Wyróżnienie dla Natalii Wójcik w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Folklor w duszy gra. Polska Wycinanka Ludowa”

2015

Kwalifikacja do wystawy zorganizowanej w ramach Ogólnopolskiego Konkursu plastycznego, „Niesamowite Zwierzaki” zorganizowanego przez MOK w Głownie dla Julity Dembowskiej i Patrycji Zając

2014

III miejsce dla Patrycji Zając w II Międzynarodowym Konkursie Plastycznym”Ptaki Cudaki”

I miejsce dla Renaty Bajer II miejsce dla Nikoli Braś (kategoria przedszkola), I miejsce dla Kariny Spytek (kategoria szkoła podstawowa) oraz wyróżnienie dla Patrycji Zając w Powiatowym Konkursie „Folklor w duszy gra”.

I miejsce dla Agnieszki Idzik i wyróżnienie dla Pauliny Burkat w konkursie plastycznym „Czarodziejskie Instrumenty”

Wyróżnienie dla Daniela Zająca w konkursie plastycznym „Jan Paweł II w naszych oczach”

I miejsce dla Patrycji Zając w Powiatowym Konkursie: „Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa, zorganizowanym przez Fundację Dzieci Które Kochacie Archon +

 

2013

Nagroda Główna Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie dla Agnieszki Braś, w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Geometria w Szarości”, zorganizowanym przez Gimnazjum w Sierakowie i Muzeum Ziemi Rawickiej

II miejsce dla Julianny Guni w Regionalnym Konkursie Plastycznym „Zwierciadło – Magiczny Las” zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury z siedzibą w Sułkowicach

II miejsce dla Julity Dębowskiej i Kamila Stasika w Gminnym Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez PTTK Dobczyce

 

Grupy pani Pauliny Steligi – Gryglaszewskiej

Poniedziałki: 15:30 – 18:30 (wiek 4-6 lat)

Czwartki: 15:30 – 17:30 (wiek 5-8 lat)

Czwartki: 18:00 – 20:00 (grupa zaawansowana, wiek 10+)

 

Grupa pani Lucyny Sławińskiej – Targosz

Środa: 15:30 – 17:30, (wiek 7-10 lat)

 

Wszystkie zajęcia odbywają się w pracowni plastycznej (parter, sala 149)