Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

Werdebusy Dobczyckie

 

Kapela Podwórkowa „Werdebusy Dobczyckie” powstała w 1974r i od ponad 40 lat kultywuje zanikające tradycje regionu. Jej kierownikiem i jednym z pierwszych założycieli jest pan Stanisław Żuławiński.

Zespół wykonuje przede wszystkim utwory ludowe i biesiadne z muzyką i tekstami miejscowych twórców. Pełno w nich skocznych dźwięków i humoru językowego. „Werdebusy Dobczyckie” z powodzeniem promują gminę i województwo na przeglądach kapel podwórkowych, m.in. w Krasnymstawie, Zielonej Górze, Katowicach, Przemyślu, Ciechocinku i w dziesiątkach innych miejsc w Polsce oraz dają koncerty muzyczne.

W kronice zespołu udokumentowano ponad 2500 koncertów i występów .

 

Kierownikiem zespołu jest pan Stanisław Żuławiński – wieloletni propagator kultury i animator amatorskiego ruchu artystycznego; współzałożyciel Kapeli Podwórkowej „Werdebusy Dobczyckie”, grupy „Szopka z lalkami”, założyciel i opiekun dziecięcych i młodzieżowych grup kolędniczych: „Pasterzy z Dobczyc” i Grupy „Z Maryjką”; w 2009 roku odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanym przez Ministra Kultury za 45 – lecie działalności twórczej.

 

Zespół w czasie ponad 40-letniej działalności otrzymał szereg prestiżowych nagród, m.in. odznakę Ministra Kultury – „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za przypadające na 2009 rok 35-lecie pracy twórczej.

Skip to content