Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

Wernisaż rzeźb Kazimierza Idziego „Moja Wieś”

19 czerwca 2015 r., w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach odbył się wernisaż wystawy rzeźb pana Kazimierza Idziego, pt. „Moja Wieś”. Inspiracją przepięknych prac, wyeksponowanych we foyer RCOS-u jest życie i obyczajowość dawnej wsi.

Wszystkie rzeźby tworzą swoistą opowieść, dzięki której można poczuć klimat dawnej wsi.
Bohater wieczoru, pan Kazimierz Idzi opowiedział gościom o swojej twórczości, pasjach oraz o prezentowanej wystawie.
Oprawę artystyczną wernisażu przygotowała grupa wokalna Zespołu Pieśni i Tańca „Dobczyce”.
Wystawę można oglądać we foyer RCOS-u (Dobczyce, ul, Szkolna 43, I piętro) w godzinach otwarcia budynku.
Serdecznie zapraszamy!

Przypominamy sylwetkę artysty:

Kazimierz Idzi – artysta rzeźbiarz, ur. w 1948 r w Sierakowie, obecnie mieszka w Chorągwicy koło Wieliczki; zadebiutował w 1971 r wystawą na Sejmiku Kulturalnym w Zabawie; kolejne jego wystawy odbyły się m.in. w Domu Kultury w Krakowie, w Piwnicy pod Baranami oraz w Galerii Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych; w roku 1985 przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych; laureat licznych nagród oraz medali, m.in przyznanej w 1982r. Srebrnej Odznaki “Zasłużony Dla Ziemi Krakowskiej”, stypendium twórczego (trzykrotnie), dyplomu uznania przyznanego przez Ministra Kultury(2001r.); „Nagrody Specjalnej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2003 r odznaczony przez Prezydenta Polski “Srebrnym Krzyżem Zasługi”, a w 2008”odznaką “Zasłużony Dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez MKiDN

Rzeźby pana Kazimierza Idziego wystawiane były w kraju i poza jego granicami, m.in. W Szwecji, Niemczech, Francji, Słowacji, Czechosłowacji, na Węgrzech oraz w krajach byłego ZSRR.
Artysta bierze udział w licznych konkursach i przeglądach, otrzymując nagrody i wyróżnienia. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, w Niemczech, Austrii, USA, Kanadzie, a także w kilku polskich muzeach.

Skip to content