Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

Narodowe Święto Niepodległości w Dobczycach

Setki dobczyczan uczestniczyły w zorganizowanym wspólnie przez Biuro Promocji Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach oraz Miejską Bibliotekę Publiczną obchodach Święta Niepodległości.

Oficjalne uroczystości odbyły się przy symbolicznym Grobie Nieznanego Żołnierza w Rynku, gdzie został odczytany rys historyczny i złożono kwiaty. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Dobczyce, pod dyrekcją kapelmistrza Józefa Manieckiego.

– Mamy prawo do tego, żeby się radować. Mamy prawo do tego, żeby się cieszyć z Niepodległości i mamy to szczęście, że możemy dziś śpiewać pieśni patriotyczne – powiedział burmistrz Paweł Machnicki zapraszając zebranych na popołudniowy koncert.

Przy tablicy pamiątkowej w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach burmistrz Paweł Machnicki wspomniał śp. Marcina Pawlaka – swojego przyjaciela i wieloletniego włodarza Dobczyc. Dla niego specjalnie po hejnale Miasta, Orkiestra Dęta Dobczyce zagrała pieśń „Serdeczny Kraj”, a delegacja w składzie: Czesław Leszczyński – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Dobczycach, burmistrz Paweł Machnicki wraz ze swoim zastępcą Haliną Adamską – Jędrzejczyk i Andrzej Topa złożyła kwiaty na grobie burmistrza Marcina Pawlaka.

Koncert patriotyczny poprzedził krótki film „Animowana Historia Polski”, który gorąco przyjęty został przez zgromadzoną w auli publiczność. Nic dziwnego, bo był to dzieło mistrza współczesnej polskiej animacji Tomasza Bagińskiego, który w lakoniczny, aczkolwiek wyczerpujący sposób zawarł burzliwe dzieje i najważniejsze momenty historii Polski.

Nastrojowe utwory w klimatycznej aranżacji zaśpiewali soliści sekcji wokalnej MGOKiS w Dobczycach pod kierunkiem pani Beaty Czajki – Rolińskiej.
Gwiazdą wieczoru była Arleta Wołos z krakowskim zespołem WW Band. Dzięki atmosferze panującej na sali i charyzmie wokalistki na scenie pojawiało się coraz więcej wokalistów – amatorów. Występ burmistrza Pawła Machnickiego w piosence „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, przyjęty został owacjami na stojąco. Po tym wykonaniu ożywiona publiczność śmielej włączyła się we wspólny śpiew. Była to też zasługa prowadzącego Waldemara Pączka, który od początku koncertu proponował odejście od patetycznego i poważnego tonu, w zamian oferując dobrą zabawę i radość ze świętowania niepodległości.

Finałem tej pięknej uroczystości było odsłonięcie makiety historyczno-edukacyjnej, przygotowanej przez grupę „Konstruktorzy Marzeń” związanej z Miejską Biblioteką Publiczną i Stowarzyszeniem KAT Dobczyce.
W prace nad makietą, przekazaną przez pana Edwarda Ścibora, włączyło się wiele rodzin i grup m.in. członkowie Stowarzyszenia KAT i uczniowie zespołu szkół w Dobczycach pod opieką nauczyciela Macieja Machnickiego. Nad całością rekonstrukcji czuwał pan Jacek Bassara. Wartość makiety ma znaczenie historyczne. Ale równie ważnym aspektem jest wartość społeczna i sentymentalna, gdyż zaangażowanie wielu osób w projekt przerosło oczekiwania organizatorów projektu. – Wiele osób pytało mnie, czy Dobczyce będą miały kolej – podsumował odsłonięcie makiety burmistrz Paweł Machnicki. – I mamy namiastkę tej kolei w Dobczycach.
Na foyer prezentowana była również wystawa pocztówek „Drogi do niepodległości” ze zbiorów rodziny Sosenków oraz wystawa znaczków, odznak i odznaczeń z okresu II RP ze zbiorów Andrzeja Kanadysa. Pan Marek Sosenko w towarzystwie grupy rekonstrukcyjnej prezentowali się w strojach wojskowych austriackich.

Na słodki poczęstunek, który stał się już tradycją patriotycznych spotkań listopadowych, zaprosili Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Paweł Machnicki, dyrektor MGOKiS Dobczyce Andrzej Topa i Radny Rady Miejskiej w Dobczycach Jan Hartabus. Obsługę zapewnili niezawodni uczniowie z Zespołu Szkół w Dobczycach wraz z opiekunem panią Barbarą Latochą.

(Tekst: Biuro Promocji UGiM Dobczyce)

Fotorelacja MGOKiS —> przejdź

Fotorelacja Biuro Promocji UGiM —> przejdź

Fotorelacja DPI —> przejdź

 

 

Skip to content