Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

Plakat z ofertą zajęć MGOKIS Dobczyce na rok 2023/2024, utrzymany w kolorach: zielonym, czerwonym, żółtym, niebieskim i białym. Więcej informacji w tekście.
Plakat informacyjny, dotyczący zajęć z gimnastyki sportowej, z motywem gimnastyka. Więcej informacji w tekście.
Wielokolorowy plakat dotyczący zajęć z hip hopu, z motywem tancerza. Więcej informacji w tekście.
Plakat dotyczący zajęć Intox Pompon, utrzymany w kolorystyce bieli, różu i czerni. Więcej informacji w tekście.
Plakat dotyczący zajęć K-POP Dance, z wizerunkiem instruktorki, utrzymany w kolorystyce, czerni, brązów i koloru morskiego. Więcej informacji w tekście.
Plakat informacyjny, utrzymany w kolorach szarości, błękitu, czerwieni i żółci, dotyczący zajęć z gimnastyki korekcyjnej, z motywem dzieci ćwiczących z piłkami. Więcej informacji w tekście.
Plakat dotyczący zajęć latino solo, z motywem tancerki, utrzymany w kolorystyce pomarańczu i czerni. Więcej informacji w tekście.
Plakat informacyjny dotyczący naboru do Orkiestry Dętej Barka Nowa Wieś, z motywem saksofonu, utrzymany w kolorystyce pomarańczu, żółci i złota. Więcej informacji w tekście.
Plakat informacyjny dotyczący naboru do Orkiestry Dętej Dobczyce, z motywem saksofonu, utrzymany w kolorystyce brązów i złota. Więcej informacji w tekście.
Plakat dotyczący naboru do Sekcji Wokalnej Muzopozytywni, z motywem mikrofonu w dłoni, utrzymany w kolorystyce pomarańczu i czerni. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o naborze do grup kółka plastycznego, z motywem kolorowych kredek. Więcej informacji w tekście.
Plakat dotyczący naboru do Sekcji Wokalnej MGOKIS, z motywem mikrofonu w dłoni, utrzymany w kolorystyce czerwieni i czerni. Więcej informacji w tekście.
Plakat dotyczący zapisów na zajęcia z tańca nowoczesnego, z motywem tancerzy, utrzymany w kolorystyce granatu, błękitu, różu i czerwieni. Więcej informacji w tekście.
Plakat dotyczący naboru na zajęcia tańca towarzyskiego, z motywem tańczącej pary, utrzymany w kolorystyce fuksji, czerni i fioletu. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o zapisach na zajęcia taneczno-baletowe, z motywem tancerki, utrzymany w kolorystyce fuksji i różu. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o zajęciach baletowych, utrzymany w kolorystyce różu i fuksji, z motywem baletnicy. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o zapisach do ZPiT Dobczyce, z motywem młodych tancerzy w strojach krakowskich (2 dziewczynki, 2 chłopców). Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o zapisach do ZPiT Dobczyce, z motywem dwojga tancerzy w strojach ludowych. Więcej informacji w tekście.
Plakat informujący o zapisach do ZPiT Dobczyce, z motywem 5 tancerzy w strojach ludowych. Więcej informacji w tekście.

Newsletter

Ostatnie wpisy

Facebook
BIP

Znamy laureatów Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych „Hej, Kolęda, Kolęda…!”

Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe są niezwykle ważnym elementem kultury ludowej, a kolędowanie i obrzędowość kolędnicza wpisują się w wielowiekową polską tradycję.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach oraz Starostwo Powiatowe w Myślenicach, co roku serdecznie zapraszają dziecięce, młodzieżowe i dorosłe grupy kolędnicze działające na terenie powiatu myślenickiego, prezentujące autentyczne formy kolędowania charakterystyczne dla regionu, z którego się wywodzą, do udziału w Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych „Hej Kolęda, Kolęda..!.”.

W tegorocznej edycji Przeglądu, która odbyła się 22 stycznia 2017 roku w dobczyckim RCOS, zaprezentowała się rekordowa liczba uczestników. Grupy wystąpiły w następującej kolejności:

1. Grupa Kolędnicza z szopką, „Pastuszki”, Tokarnia
2. Dziecięca Grupa Kolędnicza „Z Maryjką”, Dobczyce
3. Dziecięca Grupa Kolędnicza „Z Gwiazdą”, Tokarnia
4. Dziecięca Grupa Kolędnicza „Pasterze” Mali Toporzanie, Tenczyn
5. Dziecięca Grupa Kolędnicza Zespołu „Cyrniawa”, Krzeczów
6. Młodzieżowa Grupa Kolędnicza „Z Rajem”, Dobczyce
7. Grupa Kolędnicza „Z Żydem i Turoniem”, Tenczyn
8. Szopka Lalkowa „Zagórzanie”, Lubień
9. Grupa Kolędnicza „Z Dorotą”, Sułkowice
10. Grupa Kolędnicza „Z Turoniem”, Trzebunia
11. Grupa Kolędnicza „Z Konikiem”, Skrzynka
12. Grupa Kolędnicza „Pastuchy z Dziadem z Burlerletki”, Burletka, Kornatka
13. Grupa Kolędnicza „Szopka z Lalkami”, Dobczyce

Po obejrzeniu 13 punktów programu, w tym 8 grup kolędniczych dorosłych, 4 grup kolędniczych dziecięcych i 1 grupy kolędniczej młodzieżowej, spełniających warunki regulaminu, komisja w składzie: Elżbieta Porębska-Kubik – etnograf, Inka Bogucka – etnograf, Jadwiga Adamczyk – muzyk, przedstawiciel MCK Sokół, postanowiła przyznać następujące nagrody:

3 równorzędne Nagrody Główne, w postaci nominacji do udziału w Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych „Karnawał Góralski” w Bukowinie Tatrzańskiej, a otrzymali je:

Grupa Kolędnicza „Pastuchy z Dziadem” z Burletki

Grupa Kolędnicza „Z Dorotą” z Sułkowic

Grupa Kolędnicza „Z Turoniem” Trzebunia

Wyróżnienie za postać Żyda:

Józef Hujdus – z Grupy Kolędniczej „Szopka z Lalkami” z Dobczyc

3 równorzędne Nagrody, w postaci nominacji do udziału w Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” (Podegrodzie)

Grupa Kolędnicza „Z Gwiazdą” z Regionalnego Zespołu „Cyrniawa” z Krzeczowa”

Dziecięca Grupa Kolędnicza „Pasterze” z Zespołu Mali Toporzanie z Tenczyna

Młodzieżowa Grupa Kolędnicza „Z Rajem” z Dobczyc

Głównymi kryteriami branymi pod uwagę przy ocenianiu były:

a) tradycyjność tekstów (obecność tekstów przekazywanych z pokolenia na pokolenie)

b) tradycyjność melodii i instrumentów (obecność starych, mało znanych kolęd, pastorałek, „okolędowania”; instrumenty tradycyjne)

c) charakterystyczna prezentacja każdej postaci w grupie kolędniczej (sposób poruszania się, śpiew ,mowa)

d) zgodność stroju, rekwizytów kolędniczych, szat, ozdób z dawnymi wzorami.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali poczęstunek, statuetki, dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

Jury zgodnie z Regulaminem oceniało prezentowane tradycyjne widowiska kolędnicze (teksty, melodie i kolejność akcji), dawne koledy domowe, pastorałki, okolędowania przekazane przez poprzednie pokolenia. Zwracano uwagę na tradycyjne instrumenty muzyczne (czyli bez akordeonu), na stroje i rekwizyty wykonane według najstarszych wzorów oraz na czystość śpiewu, tradycyjny sposób poruszania się poszczególnych postaci kolędniczych i czas występu.

Kryteria są zgodne z regulaminami ustalonymi dla uczestników przeglądów w Podegrodziu i Bukowinie Tatrzańskiej.

Komisja dziękuje Organizatorom za sprawne przeprowadzenie Przeglądu i serdeczną atmosferę. Gratulujemy wszystkim Uczestnikom otrzymanych nagród i wyróżnień.

Galeria zdjęć MGOKIS —-> przejdź

 

Skip to content