Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

Niezłomni Bohaterowie – Żołnierze Wyklęci

1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tą ważną datą, MGOKiS Dobczyce zaprosił w marcu młodzież szkolną oraz mieszkańców Dobczyc na cykl wydarzeń poświęcony tej tematyce.

23.03.2017 uczniowie Gimnazjum im.Jana Pawła II w Dobczycach wzięli udział w spotkaniu z historykiem, panem Ziemowitem Kalinowskim, który wygłosił dla nich prelekcję i zaprezentował prezentację multimedialną pod tytułem: „Śladami Żołnierzy Niezłomnych z Dobczyc i okolic 1945-1956”. W spotkaniu uczestniczyli także naoczni świadkowie tych wydarzeń, ich rodziny oraz przedstawiciele władz i instytucji gminnych.

31.03.2017, tuż przed godziną 12:00 na błoniach przy Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej w Dobczycach, gimnazjaliści oraz uczniowie Zespołu Szkół w Dobczycach obejrzeli rekonstrukcję historyczną pt. „Rozbicie posterunku Milicji Obywatelskiej w Dobczycach przez oddziały partyzanckie: A r m ii Na r o d o w ej „ Pogrom” pod dowództwem Augustyna Rafalskiego ps. „Pogrom” i Emila Szostaka ps. „Kosiński” oraz Oddziału Partyzanckiego „Ścigacz” pod dowództwem Stefana Kaczmarczyka ps. „Baca” w dniu 30 maja 1945 r., którą przygotowała Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” im. Józefa Kurasia ps. „Ogień”. Huk wystrzałów z broni palnej rozległ się w całych Dobczycach, a odtwarzane sceny przypomniały wydarzenia sprzed wielu lat, mające miejsce w Dobczycach.
W wydarzeniu uczestniczył pan Burmistrz Paweł Machnicki, pan Ziemowit Kalinowski, pan Piotr Przęczek, Pan Marian Para, Pan Jacek Korbas oraz dyrektorzy instytucji mających swoją siedzibę w RCOS.

We foyer RCOSu cały czas otwarta jest wystawa „Niezłomni Bohaterowie, Żołnierze Wyklęci”, którą można oglądać w godzinach otwarcia budynku.

GALERIA ZDJEĆ —> przejdź

Skip to content