Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

DOBCZYCE DLA NIEPODLEGŁEJ

Obchody Święta Niepodległości – okazja, by powiedzieć dzieciom, czym jest patriotyzm. Będzie biało-czerwono, na ulicach, w myślach i sercu. A to za sprawą uroczystych obchodów Święta Niepodległości w Dobczycach, które będą mieć w tym roku wyjątkowy charakter, ze względu na okrągłą, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Oficjalne uroczystości rozpoczną się pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Rynku. Tam też nastąpi ceremonia wciągnięcia flagi na maszt przy hymnie narodowym, który zaintonuje Orkiestra Dęta Dobczyce. Po uroczystości odbędzie Msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dobczycach. Następnie korowód przemaszeruje ulicą Piłsudskiego, ul. Szkolną do Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach. Ulica Piłsudskiego będzie ozdobiona flagami narodowymi oraz pracami z konkursu plastycznego i literackiego, w których bierze udział młodzież Szkoły Podstawowej nr 2 w Dobczycach.

W tym wyjątkowym dniu, dumę bycia Polakiem, podsycać będą muzycznie i tanecznie Sekcja Wokalna MGOKiS oraz Zespół Pieśni i Tańca Dobczyce, a koncertowy finał należeć będzie do gwiazdy tego wieczoru Jacka Wójcickiego.

Na uczestników koncertu czekają flagi, kotyliony i śpiewniki oraz poczęstunek w kolorach również biało-czerwonych. Aby obchody miały również wymiar lokalny, Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach na foyer RCOS, dokona odsłonięcia 44 kronik Włodzimierza Juszczaka. Kroniki zawierają zbierane od 1989 roku artykuły i informacje na temat naszej gminy. Będzie okazja do obejrzenia wielu archiwalnych zdjęć. Być może niejeden z nas odnajdzie się na kartach kronik.

Mamy nadzieję, że dzień ten będziemy wspólnie świętować. Będzie to przecież doskonały czas, by wytłumaczyć dzieciom, czym jest patriotyzm, postrzegany z perspektywy lokalnej, miejsca, w którym mieszkamy. A naukę warto zacząć od dobrego przykładu. Lepiej zrobić w myśl polskiego przysłowia Długa do mądrości droga przez nauki, krótsza przez przykłady.

Serdecznie zapraszamy poczty sztandarowe placówek oświatowych i ochotniczych straży pożarnych.

Skip to content