Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

Wystawa Malarstwa Edwarda Dudy – Jan Paweł II

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy malarstwa Edwarda Dudy, w całości poświęconej Ojcu Świętemu.
„Jan Paweł II” – to niezwykły cykl obrazów, stworzonych przez malarza na korze, deskach, sklejkach i fornirach. Cykl obejmuje najważniejsze momenty z życia papieża Polaka.
Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do 31 grudnia 2019 roku, we foyer Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach im. Burmistrza Marcina Pawlaka (ul. Szkolna 43, I piętro).

Edward Duda jest artystą – samoukiem. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął, mając prawie 60 lat. Wypracował własną, niepowtarzalną technikę oraz styl, nazywany przez przyjaciół „eduardiańskim”. Obrazy, rzeźby, instalacje tworzy ze wszystkiego i na wszystkim, co dała natura.

„Obrazy Edwarda można podsumować m.in. słowami – twórcza adaptacja. Natura stwarza tak wiele cudownych i niepowtarzalnych faktur. Dają one mnóstwo możliwości, aby zobaczyć w nich nie tylko piękno, ale i twórczo je zaadaptować do nowego życia. Edward Duda właśnie to robi, opracowując plastycznie faktury – dodaje kolor, by pokazać jak wiele ukrytego piękna jest w starej desce, sklejce czy kawałku zdjętej kory.
Tylko bogaty świat jego wyobraźni znajduje w nich od razu – piękne krajobrazy, kwiaty, pędzące konie, grupy ludzi, czy religijne motywy. Są to wszystko unikatowe prace – niepowtarzalne – raz stworzyła je natura, a Edward Duda znalazł dla nich nowe unikatowe życie. Jest to banalnie proste w końcowym przekazie, wymagało jednak wielu wcześniejszych poszukiwań i tego jego bogatego świata wyobraźni. Powoływanie do nowego życia naturalnych faktur i kolorów, to wielkie odkrycie i sukces Edwarda Dudy zarówno plastyczny jak i artystyczny.”
Jacek Ożóg artysta-malarz

Serdecznie zapraszamy!!!

Skip to content