Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

„Pierwsi w Auschwitz” – Nowy termin projekcji filmu „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz” oraz spotkania z Bogdanem Wasztylem

Stowarzyszenie Auschwitz Memento oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dobczycach zapraszają na projekcję filmu „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz” oraz na spotkanie autorskie z Bogdanem Wasztylem.

Wydarzenie, które pierwotnie miało odbyć się 09 października 2020 roku, zostało przeniesione na 13 listopada 2010 roku. Godzina (09:00) i miejsce (aula Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach) nie ulegają zmianie.

Projekt „Pierwsi w Auschwitz” – to inicjatywa Stowarzyszenia Auschwitz Memento, realizowana we współpracy z domami i ośrodkami kultury, a dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W ramach zadania, w 13 miejscowościach do 25 tysięcy mieszkańców w tym – w Dobczycach, zostaną przeprowadzone spotkania, mające na celu upamiętnienie 80. rocznicy deportacji do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych oraz upamiętnienie 75. rocznicy wyzwolenia obozu. Każde spotkanie będzie zawierać opowieść o losach polskich więźniów w Auschwitz, projekcję filmu fabularyzowanego oraz spotkanie z autorem książek o Auschwitz.

Ideą przewodnią projektu „Pierwsi w Auschwitz”, przygotowanego przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento, jest przypomnienie o losach Polaków, którzy byli pierwszymi ofiarami największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Projekt ma charakter edukacyjno-promocyjny i adresowany jest w głównej mierze do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowania losami ofiar hitlerowskiej machiny zagłady wśród uczestników spotkania, a także zachęcenie do samodzielnego pogłębiania wiedzy, z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez Stowarzyszenie w ostatnich dziesięciu latach (zbiory relacji świadków historii, biogramy, galerie zdjęć i dokumentów, książki, filmy dokumentalne, wystawy). Jest to tym bardziej istotne, że w ostatnich latach przez światowe media przetaczają się kampanie zakłamujące historię. Filmy pozwalają przybliżyć odbiorcom świat Auschwitz, a łącząca je autorska opowieść ułatwia odbiór. Dzięki temu, historia narodowa pokazana jest jako cenne źródło wartości, wzorców i odniesień, które inspirują do działań twórczych.

„Niezłomni pod drutami Auschwitz”
Niezłomni. Pod drutami Auschwitz w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla, to film, który miał swoją premierę w 2013 roku i był emitowany przez TVP i przez Telewizję Republika. Film opowiada historię Armii Krajowej działającej pod drutami Auschwitz oraz mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którzy ryzykując własne życie pomagali więźniom Auschwitz.

Bogdan Wasztyl – Dziennikarz, publicysta „Dziennika Polskiego” (1990-2006), redaktor naczelny miesięcznika „Dialog-Pheniben” (2006-2008), dyrektor i redaktor naczelny TVP Kraków (2009-2010, 2017- obecnie), trzykrotny zdobywca Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, tzw. polskiego Pulitzera, laureat Nagrody Pro Publico Bono, laureat Nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego i wielu innych nagród dziennikarskich. Współautor kilku książek, redaktor i wydawca m.in. książek „Kto ratuje jedno życie”, „Ochotnik do Auschwitz”, „Chorzowianie w KL Auschwitz”, „Za wiarę”, „Pilecki. Śladami mojego taty” współautor filmów dokumentalnych „Pod Giewontem”, ”Tajemnice lasów Piaśnicy”, „Niezłomni pod drutami Auschwitz”, „Ucieczka z piekła”, „Pilecki”, „Lustro”. Autor projektów „Oświęcimska Dekada 1938 – 1948”, „Póki żyjemy…”, „Auschwitz. Blisko domu”, „Auschwitz. Memento”, „Projekt Pilecki”, „Podróże z Pileckim”, „Cena Wolności”.

Plakat informujący o zmianie terminu projekcji filmu "Niezłomni. Pod drutami Auschwitz."
Skip to content