Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

Zaproszenie na otwarcie wystawy rzeźby i malarstwa Edwarda Dudy „Moje Betlejem”

MGOKiS w Dobczycach zaprasza na otwarcie wystawy rzeźby i malarstwa Edwarda Dudy, które odbędzie się 06.01.2022 roku, o g. 16:30, w RCOS Dobczycach (ul. Szkolna 43). W czasie wernisażu gościnnie wystąpi Sekcja Wokalna MGOKiS (grupy pani Sadkiewicz).

Edward Duda jest artystą – samoukiem. Urodził się w 1951 r. w Nowym Targu. Ukończył Szkołę Rzemiosł Budowlanych w Zakopanem, a następnie studia na Politechnice Krakowskiej. Zauroczony miastem, osiadł w Krakowie, gdzie podjął pracę jako inżynier w zawodzie budowlańca.

Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął, mając prawie 60 lat. Wypracował własną, niepowtarzalną technikę oraz styl, nazywany przez przyjaciół „eduardiańskim”. Obrazy, rzeźby, instalacje tworzy ze wszystkiego i na wszystkim, co dała natura.

„Moje Betlejem”– to niezwykły cykl obrazów i rzeźb, stworzonych przez artystę na korze, deskach, sklejkach i fornirach.

„Obrazy Edwarda można podsumować m.in. słowami – twórcza adaptacja. Natura stwarza tak wiele cudownych i niepowtarzalnych faktur. Dają one mnóstwo możliwości, aby zobaczyć w nich nie tylko piękno, ale i twórczo je zaadaptować do nowego życia. Edward Duda właśnie to robi, opracowując plastycznie faktury – dodaje kolor, by pokazać jak wiele ukrytego piękna jest w starej desce, sklejce czy kawałku zdjętej kory.
Tylko bogaty świat jego wyobraźni znajduje w nich od razu – piękne krajobrazy, kwiaty, pędzące konie, grupy ludzi, czy religijne motywy. Są to wszystko unikatowe prace – niepowtarzalne – raz stworzyła je natura, a Edward Duda znalazł dla nich nowe unikatowe życie. Jest to banalnie proste w końcowym przekazie, wymagało jednak wielu wcześniejszych poszukiwań i tego jego bogatego świata wyobraźni. Powoływanie do nowego życia naturalnych faktur i kolorów, to wielkie odkrycie i sukces Edwarda Dudy zarówno plastyczny jak i artystyczny.”
Jacek Ożóg artysta-malarz

Plakat Wystawa Edwarda Dudy Moje Betlejem. Wiecej informacji w tekście.
Fragment obrazu Edwarda Dudy z Motywem Betlejem
Skip to content