Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

MGOKiS Dobczyce zaprasza na Teatrzyk lalkowy: „Król Maciuś

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach serdecznie zaprasza wszystkie dzieci na teatrzyk lalkowy „Król Maciuś”, w wykonaniu Grupy O! Teatr”. Spektakl odbędzie się 18 stycznia 2022 roku, o godzinie 10:00 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach, przy ul. Szkolnej 43 (czas trwania ok 45 minut).

Spektakl adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym (5+) oraz wczesnoszkolnym (I-II klasa ). Bilety w cenie 10 zł, do nabycia w biurze MGOKIS Dobczyce, tel. 533 990 660 lub 12 27 16 757. Liczba miejsc dla osób niezaszczepionych ograniczona.

O spektaklu:

Spektakl „Król Maciuś”, oparty na motywach książki Janusza Korczaka („Król Maciuś Pierwszy”), opowiada historię chłopca, który musi zmierzyć się z nie lada zadaniem. W wieku 10 lat zostaje prawdziwym Królem, a od jego rządów zależą odtąd losy wszystkich obywateli, tych dużych i tych małych. Trudne zadanie, nieprawdaż?! Mało powiedziane!

Przecież król podejmuje decyzje, a za decyzje podobno trzeba być odpowiedzialnym. Każda z nich niesie jakieś konsekwencje, nie tylko dla nas ale i dla innych. Uff. Domyślacie się pewnie, że nasz bohater wpadnie w nie lada tarapaty… Czy pomoże mu Felek – chłopak z podwórka, czy zarozumiali ministrowie? Pomoc się przyda na pewno bo media donoszą, że sąsiedni król chętnie rozszerzyłby swoje terytorium o Państwo Maciusia. A może będzie mógł liczyć na waszą pomoc drodzy widzowie?

O artystach i ich spojrzeniu na teatr:

RODOWÓD KOMEDIOWY: Grupa O! Teatr to jedyny projekt w Polsce, który łączy elementy komediowo-kabaretowe z lalkowym teatrem dla dzieci. Grupa wywodzi się z krakowskiego środowiska artystyczno-kabaretowego, co wpłynęło na wypracowanie własnego charakterystycznego stylu i metody aktorskiej. Komizm przedstawień nie jest banalny, co pokazują zarówno reakcje dzieci jak i dorosłych.

INTERAKCJA:
Poprzez śmiech, emocje i różne zabiegi interaktywne Grupa wciąga małego widza w wir scenicznych wydarzeń. Nie jest on tylko biernym obserwatorem, ale wpływa też na losy bohaterów spektakli. Każda interakcja ma sens i cel. Często opiera się na ćwiczeniach aktorskich, które uczą dzieci kreatywnego i abstrakcyjnego myślenia.

IMPROWIZACJA:
Dziecięca publiczność to nieprzewidywalna publiczność. Grupa chętnie korzysta z naturalnych reakcji dzieci by wzbogacić przedstawienie. Dzięki temu każde jest wyjątkowe.

WARTOŚCI I ZASADY: Tematykę przedstawień Grupa O! Teatr opiera na rodzimych i zagranicznych mistrzach dziecięcej literatury oraz klasycznych tekstach, które adaptuje w treści dopasowane do wieku widza. Tworzymy autorskie scenariusze, które w nowym świetle pokazują dawne, zapomniane opowieści. Poprzez zabawę przekazywane wartości i zasady, którymi mały człowiek powinien kierować się w życiu.

FORMA WIZUALNA: Scenografia to często element, który w teatrach objazdowych schodzi na dalszy plan. Dla artystów Grupy „O Teatr” kształtowanie wrażliwości estetycznej dzieci jest bardzo ważne. Scenografia nie jest tylko tłem, a równoprawnym środkiem wyrazu.

LALKI: W czasie przedstawienia, między widzem, a animowaną lalką powstaje zdumiewająca reakcja. Wypływa ona z relacji aktor-lalka. Ten martwy przedmiot w rękach animatora ożywa, nabiera cech i osobowości, staje się partnerem dialogu…reszty dopełnia już wyobraźnia dziecka.

Plakat spektakli Król Maciuś. Więcej informacji w tekście.

Fragment plakatu spektaklu Król Maciuś. Więcej informacji w teście.
Skip to content