Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

Znamy Laureatów XI Powiatowego Konkursu Plastycznego „Folklor w duszy gra” – Mazowsze


29 maja 2023 r., w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach, rozstrzygnięto XI Powiatowy Konkurs Plastyczny „Folklor w duszy gra” – Mazowsze.

Tematem konkursu było stworzenie pracy plastycznej, inspirowanej kulturą, tradycją i folklorem Mazowsza.

Komisja w składzie: Małgorzata Molendys – artysta, biliotekarz, Paulina Steliga-Grylaszewska – malarz, artysta, Agnieszka Topór – instruktorka i choreografka tańców ludowych, dokonała przeglądu i oceny 97 prac plastycznych, wykonanych przez dzieci, młodzież, osoby dorosłe, a także uczestników zajęć WTZ, DPS, SDŚ i OREW z powiatu myślenickiego.

Jedna praca nie była zgodna z regulaminem – ze względu braku metryczki oraz karty zgłoszenia, co mimo dużych walorów walorów artystycznych wiązało się z dyskwalifikacją.

Komisja doceniła duże zaangażowanie uczestników i opiekunów. Niezwykle cieszy fakt, że uczestnicy konkursu sięgnęli do folkloru różnych grup etnograficznych Mazowsza (m.in. Łowiczanie, Kurpiowie). Nie zabrakło także prac przedstawiających pary tańczące poloneza w strojach z okresu Księstwa Warszawskiego.

Wyniki konkursu prezentują się następująco:

Kategoria: Przedszkola:

  • Nagroda Główna: Maria Poluszak, PS nr 1 w Sułkowicach
  • Nagroda Główna: Franciszek Piwowarczyk, Przedszkole przy SP w Kornatce
    Kategoria: Klasy 1 – 3 Szkoła Podstawowa:

Kategoria: Klasy 1 – 3, Szkoła Podstawowa:

  • Nagroda Główna: Dorota Lampa, Szkoła Podstawowa w Glichowie
  • Nagroda Główna: Zuzanna Poluszak, SP nr 2 w Sułkowicach
  • Nagroda Główna: Bernadetta Hodurek, SP nr 1 w Raciechowicach

Wyróżnienia:

  • Iga Hebda, SP w Nowej Wsi
  • Zofia Wiktor, GOKiS w Raciechowicach
  • Tola Leśniak, SP w Kornatce
  • Amelia Przęczek, SP w Nowej Wsi
  • Julia Windak, SP w Nowej Wsi

Kategoria: Klasy 4 – 6 Szkoła Podstawowa:

  • Nagroda Główna: Oliwia Maniecka, SP nr 2 w Sułkowicach
  • Nagroda Główna: Aleksandra Piwowarska, SP w Kornatce
  • Nagroda Główna: Amelia Krzyżanowska, SP w Raciechowicach
  • Nagroda Główna: Julia Ciślik, SP nr 2 w Dobczycach

Wyróżnienia:

  • Daria Urbaniak, SP w Dziekanowicach
  • Wojciech Mazur, SP nr 2 w Dobczycach
  • Zuzanna Wójcik, SP w Raciechowicach

Kategoria: Młodzież (klasy VII -VIII szkół podstawowych i szkoły ponadpodstawowe):

  • Nagroda Główna: Zofia Policht, SP nr 2 w Dobczycach
  • Nagroda Główna: Sara Weronika Płoskonka, SP w Kornatce
  • Nagroda Główna: Antonina Kiejko, SP w Nowej Wsi

Wyróżnienia:

  • Karolina Płatek, SP w Kornatce
  • Franciszek Wyroba, SP w Dziekanowicach

Kategoria: Dzieci i młodzież, podopieczni OREW

Wyróżnienia:

  • Emilia Piwowarczyk, OREW Myślenice
  • Bartłomiej Topór-Hurban, OREW Myślenice
  • Szymon Mucha, OREW Myślenice

Kategoria: Dorośli podopieczni WTZ, ŚDS, DPS:

  • Nagroda Główna: Katarzyna Biela, WTZ w Harbutowicach,
  • Nagroda Główna: Lucyna Palamar, ŚDS w Dobczycach,
  • Nagroda Główna: Agata Mamel, ŚDS w Dobczycach

Wyróżnienia:

  • Jan Banaś, WTZ w Dobczycach
  • Stanisław Kuc, ŚDS w Dobczycach
  • Klaudia Tabak, OREW Myślenice
  • Bogumił Ścibor, ŚDS w Dobczycach

Kategoria: Dorośli:

  • Nagroda GRAND PRIX: Ewelina Machajska

Podczas oceniania prac, komisja zwróciła uwagę na zgodność z tematem konkursu, samodzielność wykonania, pomysłowość, estetykę, ekspresję i wrażliwość plastyczną, ukazanie bogactwa i różnorodności regionu Mazowsza.

Najwyżej oceniono te prace, które charakteryzowała największa samodzielność, w których nie dało się zauważyć „ręki rodzica”. Komisja sugeruje, aby w przyszłych edycjach konkursu, zmotywować dzieci, zwłaszcza te z najmłodszych kategorii, do własnoręcznego wykonania prac.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy udziału w konkursie.

Laureaci Nagród Głównych otrzymają nagrody i dyplomy, a laureaci wyróżnień – dyplomy i symboliczne upominki, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach.

Prace konkursowe przechodzą na własność Organizatora. MGOKiS nie odsyła prac i nie wysyła nagród pocztą.

Otwarcie wystawy pokonkursowej i rozdanie nagród odbędzie się 8 czerwca 2024 r., o godz. 15:00, w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach (ul. Szkolna 43, I piętro).

Serdecznie zapraszamy.



Jedna z nagrodzonych prac konkursowych, przedstawiająca tancerki w wirujących, kolorowych spódnicach łowickich. Rzut z góry.
Skip to content