Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

Zamy Laureatów Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych – edycja online

16 stycznia 2021 roku, w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach rozstrzygnięto Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych „Hej Kolęda, Kolęda”.

W związku z panującymi obostrzeniami, przegląd zorganizowany został w wersji online. Nagrania wszystkich prezentacji konkursowych zostaną udostępnione w najbliższym czasie na naszym profilu na Facebooku. Pracownicy MGOKiS Dobczyce skontaktują się z wszystkimi grupami w celu poinformowania o terminie i miejscu wręczenia dyplomów, statuetek i nagród oraz przekazania uwag od jury.

Po obejrzeniu 11 punktów programu (nadesłane nagrania video), w tym 8 grup kolędniczych dorosłych,1 grupy kolędniczej młodzieżowej i 2 grup kolędniczych dziecięcych, spełniających warunki regulaminu, komisja konkursowa w składzie: Inka Bogucka – etnograf, Agnieszka Oczkowska – etnolog oraz Bożena Lewandowska – etnomuzykolog postanowiła przyznać następujące nagrody:

4 równorzędne Nagrody Główne, w postaci nominacji do udziału w Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych „Karnawał Góralski” (online) w Bukowinie Tatrzańskiej. Otrzymały je następujące grupy:

  • Grupa Kolędnicza „Z Gwiazdą” z Trzebuni
  • Grupa Kolędnicza „Szopka z Lalkami” z Dobczyc
  • Grupa Kolędnicza „Z Dorotą” z Sułkowic
  • Grupa Kolędnicza „Z Gwiazdą, Żydem i Turoniem” z Tenczyna

3 równorzędne Nagrody Główne, w postaci nominacji do udziału w Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” (online) w Podegrodziu.
Otrzymały je następujące grupy:

  • Młodzieżowa Grupa Kolędnicza „Mali Toporzanie” z Tenczyna
  • Dziecięca Grupa Kolędnicza „Z Turoniem” z Trzebuni
  • Dziecięca Grupa Kolędnicza „Pasterze z Gwiazdą” z Krzeczowa

Głównymi kryteriami branymi pod uwagę przy ocenianiu były:
a) tradycyjność tekstów (obecność tekstów przekazywanych z pokolenia na pokolenie)
b) tradycyjność melodii i instrumentów (obecność starych, mało znanych kolęd, pastorałek, „okolędowania”; instrumenty tradycyjne, brak akordeonu)
c) charakterystyczna prezentacja każdej postaci w grupie kolędniczej (sposób poruszania się, śpiew, mowa)
d) zgodność stroju, rekwizytów kolędniczych, szat, ozdób z dawnymi wzorami.

Jury zgodnie z Regulaminem oceniało prezentowane tradycyjne widowiska kolędnicze (teksty, melodie i kolejność akcji), dawne kolędy domowe, pastorałki, okolędowania przekazane przez poprzednie pokolenia. Zwracano uwagę na tradycyjne instrumenty muzyczne (czyli bez akordeonu), na stroje i rekwizyty wykonane według najstarszych wzorów oraz na czystość śpiewu, tradycyjny sposób poruszania się poszczególnych postaci kolędniczych i czas występu.Kryteria są zgodne z regulaminami ustalonymi dla uczestników przeglądów w Podegrodziu i Bukowinie Tatrzańskiej.

W związku z wysokim poziomem reprezentowanym przez dorosłe grupy, po uzgodnieniu z Organizatorem Karnawału Góralskiego w Bukowinie, jury postanowiło przyznać, aż 4 nominacje do etapu wojewódzkiego.

Komisja z zadowoleniem podkreśla, że tradycja kolędowania na Ziemi Krakowskiej, przekazywana jest w dalszym ciągu, o czym świadczy udział 2 grup dziecięcych i 1 młodzieżowej. Cieszy fakt, że opiekunowie i członkowie grup dbają o tradycyjny wizerunek oraz zachowanie postaci na scenie, prezentują repertuar starych kolęd i pastorałek, przypominają teksty dawnych okolędowań.Komisja nominowanym życzy powodzenia na dalszym etapie w Podegrodziu i Bukowinie Tatrzańskiej.

Jury podkreśla, że w wystąpieniach nie może mieszać się gwara ze współczesnym językiem, a także ubiór archaiczny z ubiorem współczesnym, nie może być też współczesnych współbrzmień w muzyce.Teren powiatu myślenickiego, pod względem rodzajów grup kolędniczych jest różnorodny i archaiczny, co było widać w prezentacjach konkursowych.

Komisja dziękuje wszystkim grupom, które zdecydowały się wziąć udział w Przeglądzie, mimo zmiany jego formuły na online oraz Organizatorom za sprawne przeprowadzenie Przeglądu i serdeczną atmosferę.

Obrazek przedstawia zdjęcie telewizora, na którym wyświetlane są prezentacje grup kolędniczych w ramach Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych online. Na zdjęciu Grupa Kolędnicza z Tokarni.
Skip to content