Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

Big Band Dobczyce

Zdjęcie grupowe BBD w strojach galowych.

Big Band Dobczyce powstał w 2008 roku i działa pod patronatem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dobczycach. W skład zespołu wchodzi obecnie 28 osób, które połączyły wspólne pasje i zainteresowania. Są wśród nich zarówno zawodowi muzycy (studenci i absolwenci akademii muzycznych i szkół muzycznych II stopnia), jak i muzycy amatorzy. 

Pomysłodawcami i założycielami BBD są Janusz Zapał i Waldemar Jarząbek. Przez pierwsze 3 lata zespół prowadzony był przez pana Władysława Chorobika. Następnie bandleaderem BBD został Ernest Heksel.

Big Band Dobczyce wykonuje muzykę o dużym zróżnicowaniu stylistycznym. Zespół posiada bogaty repertuar, począwszy od standardów z epoki swingu i jazzu, a skończywszy na nowatorsko zaaranżowanych przebojach muzyki rozrywkowej i latynoamerykańskiej. W wykonywanym przez BBD repertuarze nie brakuje także kolęd i utworów świątecznych Na takie zróżnicowanie pozwala bogate instrumentarium przypisane klasycznemu big bandowi: sekcja rytmiczna (bas, fortepian, gitara, perkusja, instrumenty perkusyjne), sekcja dęta: trąbki, puzony i saksofony, a także wokaliści o szerokich zainteresowaniach stylistycznych.

Utwory wykonywane przez BBD opierają się na precyzyjnych aranżacjach, ale słuchacz odnajdzie w nich także wiele elementów improwizowanych. Ta elastyczność sprawia, że zespół z powodzeniem koncertuje oraz towarzyszy wielu wydarzeniom kulturalnym (festiwale, konferencje, gale, wydarzenia plenerowe)

W 2009 roku, pod patronatem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dobczycach, Big Band Dobczyce nagrał płytę z tradycyjnymi kolędami, w nietuzinkowych aranżacjach Bartka Szułakiewicza. Można w nich usłyszeć zaskakujące rytmt samby reggae, funky i inne. W 2013 roku Zespół wydał kolejną płytę: „Piosenki na pogodę ducha”, na której znalazły się utwory z kanonu polskiej muzyki rozrywkowej.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Big Bandu Dobczyce, profilu na Facebooku oraz innych portalach społecznościowych:

Bandleaderem Big-Bandu Dobczyce jest pan Ernest Heksel, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu na kierunku jazz i muzyka estradowa.

Indywidualne umiejętności muzyków, zgranie zespołu i ciekawe koncepcje prowadzenia big bandu zostały docenione nie tylko przez słuchaczy licznie goszczących na koncertach, w klubach muzycznych i salach koncertowych w Małopolsce, ale również przez jurorów rozmaitych konkursów. Do najważniejszych osiągnięć BBD można zaliczyć m.in.:

  • Dwukrotnie I miejsce w Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych Echo Trombity w Nowym Sączu, (2012, 2013)
  • Honorowe Wyróżnienie oraz miejsca na podium w Międzypowiatowym Przeglądzie Festiwalu Echo Trombity w Wieliczce (2012, 2013)
  • Honorowe Wyróżnienie w V Międzynarodowym Festiwalu Azoty Tarnów International Jazz Contest (2012)

W 2013 roku Zespół otrzymał Nagrodę Starosty Myślenickiego w dziedzinie kultury.

Zajęcia Big Bandu odbywają się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach w każdy wtorek, w godzinach 19:00-22:00. Próby sekcyjne ustalane są indywidualnie.

Z Big Bandem Dobczyce można skontaktować się na kilka sposobów:

  • telefonicznie: kierownik Big Bandu Dobczyce – Ernest Heksel tel: 505 262 289
  • za pośrednictwem poczty e-mail: kontakt@bigbanddobczyce.pl
  • poprzez Facebooka: przejdź do profilu BBD na Facebooku
Skip to content