Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach

ANIOŁY DNIA CODZIENNEGO. Wystawa rzeźb Zofii Gołębiowskiej-Tabaszewskiej

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy rzeźb Zofii Gołębiowskiej-Tabaszewskiej, które odbędzie się 08.07.2022 r., o godzinie 17:45, we foyer Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach.

Tematem wystawy są głównie ANIOŁY. „Nie są one eteryczne, czy zwiewne – jak pisze sama autorka – a wręcz odwrotnie. Są dotykalne, noszą w sobie spory ciężar codzienności z jakiej powstały. Każdy anioł ma swoją opowieść, spory ładunek emocji, przypomina o tym co ważne.

Są bliskie człowiekowi i jego niedoskonałości. Trudno byłoby im się unieść w górę, choć jak na anioły przystało, każdy z nich ma skrzydła, tkwią mocno na ziemi uczestnicząc w naszych codziennych sprawach. Przypominają o upływającym czasie podpowiadają klucze do ludzkich serc, mają piecze nad ptakami czy w końcu ludźmi. W pewnym stopniu nawiązuję do archetypu anioła stróża.

Powstają te anioły z tego co straciło już swoją pierwotną przydatność, ale właśnie dzięki nim nie odeszło w zapomnienie. Noszą więc moje anioły ciężar wspomnień drzemiący w starych koronkach, starych okiennych ramach, guzikach itp. Jest to bardzo osobisty świat nasycony osobistą nutą poezji, ciepła. Często też można zauważyć inspirację poezją moich ulubionych poetów.”

O artystce:

Zofia Gołębiowska-Tabaszewska – polonistka, artystka-rzeźbiarka, ur. w Bielsku Białej. Absolwentka tamtejszego Liceum Pedagogicznego, oraz polonistyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Od 1973 do 2005 roku pracownik Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu (nauczyciel polonista).

Działalnością artystyczną pani Zofia zaczęła zajmować się w 1992 roku i tak zostało do dziś. W latach 2003, 2004, 2005, 2009, 2012, 2015, 2016, 2017 uczestniczka Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w Myślenicach. W listopadzie 2005 roku przyjęta w poczet artystów plastyków zrzeszonych w Związku Artystów Plastyków „Sztuka Użytkowa” w Toruniu.

Prace pani Zofii Gołębiowskiej-Tabaszewskiej wystawiane były m.in.. w:Tarnowie, Krakowie, Bochni, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej, Bielsku Białej, Andrychowie, Warszawie, Nowym Wiśniczu. Brzesku, Trzebini, Dąbrowie Górniczej, Dębnie, Koszycach, Wolbromiu, Limanowej, Chełmie czy Będzinie.

Artystka została uhonorowana licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Wśród nich znalazły się m.in.

  • Medal EXITUS ACTA PROBAT otrzymany od Burmistrza Nowego Wiśnicza w 2011 r.
  • Nagroda Starosty Powiatu Tarnowskiego na VII Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli Tarnów 2012

Od grudnia 2006 roku do grudnia 2013 prowadziła grupę teatralną w ZK w Tarnowie-Mościcach. Przygotowane spektakle dla dzieci oraz dorosłych wystawiane były na terenie woj. małopolskiego.

Za tę działalność w 2009 roku została nagrodzona Brązową Odznaką za Zasługi w Pracy Penitencjarnej przez Ministra Sprawiedliwości.

Oficjalny plakat wystawy rzeźb Zofii Gołębiowskiej-Tabaszewskiej pt. Anioły dnia codziennego. Kolorystyka bieli czerni i złota. Motyw aniołów z drewna. Więcej informacji w tekście.
Fragment plakatu wystawy Zofii Gołębiowskiej-Tabaszewskiej. Kolorystycza biało-czarno-złota. Motyw aniołów. Więcej infotmacji w tekście.
Skip to content